Jak ochránit rostliny před zimou
Poslední zimy pro naši zahradu byly nevyspytatelné. Buď napadlo extrémní množství sněhu, který svou tíhou způsobuje ohýbání celých stromů nebo z nich vyvaluje větve do stran. Zvláště náchylné jsou na to sloupovité formy jehličnanů. Jejich větve většinou pak není možné narovnat zpět a musejí se ustřihnout. Což vypadá nevzhledně, ale hlavně to naruší celistvost koruny a činí tak strom ještě choulostivější. Nebo jsme celé zimní období prožili bez sněhové přikrývky a pro mladé stromky a keře není nic horšího než holomrazy.
Pokud chcete předejít zbytečným ztrátám Vašich miláčků, stačí je na zimu obalit textilií. Důležité je, aby zvolený materiál byl světlý, aby během mrazivých slunečných dnů rostlinu nepřehříval. U stálezelených rostlin to musí být materiál propouštějící světlo, které rostliny jednoznačně potřebují pro vytváření fotosyntézy. Bez ní by zimu ani přes Vaši péči nepřežili. Vyvarujte se neprodyšných igelitů a fólií, sráží se pod nimi vlhkost a rostliny pak hynou na plísně a hniloby.
Stromky či keře můžete přímo obalit bílou netkanou textilií (pokud jsou většího vzrůstu doporučuji nejprve větve stáhnout k sobě provázkem), případně se dá ušít z těchto materiálů i jednoduchý návlek. Ten na stromek nasadíte a také ho zajistíte motouzem u kmínku.
Rostliny ochráníte nejen před mrazem, ale i tající ztěžklý sníh se z nich dá snadněji oklepat. Čímž zamezíte vylamování přimrzlých větviček, případně květních pupenů třeba u rododendronů, tamaryšků, magnolií.
U rostlin, které na zimu shazují své listy (růže, hortenzie), můžete využít i textilii z vpichovaného rouna Polynetex green 150 g/m2. Tento materiál je prodyšný, propouští světlo, nepodléhá hnilobě a oproti bílé netkané textilii bude více tepelně izolovat. Proto výborně poslouží i na obalování kmínků mladých stromků.
Nesmíme také zapomenout na hrnkové rostliny, které nemůžeme umístit do teplé místnosti. Aby jejich kořenový bal v zimě nepromrzl, můžeme jejich nádobu obalit materiálem z Polynetexu 300 g/m2.
Pokud nechcete, aby obalový materiál byl zvenčí viditelný, můžete koupit ještě jeden květináč o něco větší a ten obalený i ze spodní části polynetexem vložte do něho. Díky tomu, že je tento materiál propustný, nemusíte se obávat že by se v květináčích držela přebytečná voda. Vrchní část substrátu doporučuji ještě zateplit třeba mulčem, aby se v nádobě udržovala stálejší teplota. Pokud Vám nejde o estetiku, ale pouze o přežití rostliny, můžete nádobu jednoduše obalit zvenčí jen po obvodu nádoby a nebo uvázat u kmínku stromku rostliny. Ale musíte mít na paměti nechat trochu prostoru pro zálivku v době kdy půda rozmrzne.